Zápasy 08. 03. 2023, Kamila Stříteská

Snaživý výkon Litvínova výhru nepřinesl, úvodní zápas patří Ocelářům

Úvodní duel s Oceláři zvládl lépe Třinec. Vyrovnaná první třetina nepřinesla branku na žádné straně. V prostřední části otevřeli gólový účet zápasu Oceláři, ale těsný náskok dokázali chemici rychle srovnat. V závěrečné dvacetiminutovce si domácí zajistili první výhru v sérii.

4089

Branky a nahrávky HC Oceláři Třinec: 26. Dravecký, 47. Kurovský (M. Roman, Mar. Adámek), 60. M. Růžička (Marcinko)

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 39. Kudrna (Sukeľ)

1:0, 1:1, 2:1, 3:1

Jeřábek, Jaroš – Svoboda, Klouček

Mazanec – Marinčin, Smith, Kaňák, J. Jeřábek, Mar. Adámek, Doudera – M. Růžička (A), Marcinko, Daňo – Voženílek, Hudáček, Nestrašil – Dravecký (A), Vrána (C), Chmielewski – Kurovský, M. Roman, Buček – Hrňa

M. Tomek – Strejček, Zile, D. Zeman, Freibergs, Jaks, Demel (A), Šalda – Abdul, Sukeľ (C), Kudrna – Zdráhal (A), Estephan, Š. Stránský – Hlava, Gut, Straka – Zygmunt, Jurčík, Havelka.

Začátek prvního dějství byl velice opatrný. Větší šance přišla až v 9. minutě a postaral se o ni Andrej Kudrna, který využil špatné komunikace mezi třineckými hráči, ale v koncovce nakonec neuspěl. O chvíli později následovala největší šance dosavadního průběhu zápasu. Do přečíslení dva na jednoho se hrnuli Hrňa s Bučkem, první jmenovaný zvolil nahrávku na najíždějícího Marinčina, jemu střela ale úplně nevyšla a Tomek si ji pohlídal. V 16. minutě mohl Litvínov využít početní převahu, na jejímž konci tvrdě vystřelil Zile, jehož pokus Mazanec vyrazil před sebe, kde se volného kotouče ujal Straka, ale i o dorážku se postaral maskovaný muž Ocelářů. Na první gól předkola se muselo čekat do dalších pasáží zápasu.

V úvodu prostřední části se nedovoleným zákrokem provinil Havelka a Oceláři měli další početní převahu. K jejímu konci nastřelil Freibergs ve středním pásmu Vladimíra Draveckého, který se vydal do útočné třetiny a přesnou střelou k tyči otevřel skóre utkání - 1:0. Před polovinou hrací doby poslal Vrána puk do jízdy Marcinkovi, jeho svižnou střelu vyrazil Matej Tomek před sebe, z ideální pozice dorážel ještě Dravecký, ale dělovka minula klec Vervy. Chemici byli pod velkým tlakem, ale brankář Tomek držel svůj tým. Ve 38. minutě ujeli do přečíslení dva na jednoho Chmielewski s Voženílkem, druhý jmenovaný ale nevyslal ideální střelu. O minutu později vyhrál Sukeľ vhazování a poslal puk na hůl Andreje Kudrny, který z první propálil Marka Mazence - 1:1. Po čtyřiceti minutách hry bylo skóre vyrovnané.

Ve třetí třetině se hra přesouvala z jedné strany na druhou. Ve 46. minutě z osy kluziště pálil Jan Strejček, pokus zastavil Mazanec svou maskou. Poté Marcinko vyhrál vhazování, Daňo mezi nohama soupeře vypálil a orazítkoval tyč litvínovské branky. O minutu později už šel Třinec do vedení. Romanův pokus zpacifikoval Tomek betonem, puk se ale odrazil zpět na Romanovu hokejku. Ten objel branku a poslal kotouč do slotu, odkud se prosadil Daniel Kurovský - 2:1. Podobnou příležitost měl ve 49. minutě Vrána, který našel Douderu, jenž prověřil Tomka bekhendem a dostal se i k dorážce. Vzápětí se o slovo přihlásili hosté. Jindřich Abdul promáchl před brankou, a pak Sukel’ nedorazil nahození za rozhozeného Mazance. Při nechané výhodě nabídl znovu Abdul kotouč Giorgio Estephanovi, který byl velice blízko vyrovnaní, ale Oceláři udrželi kotouč před brankovou čárou. V přesilové hře měl obrovskou příležitost Petr Straka, který dorážel z předbrankového prostoru, ale kotouč šel mimo Mazancovu svatyni. Aktivní Litvínov využil ztraceného kotouče v útočném pásmu a hosté se hrnuli do akce tři na dva. Matúš Sukel’ nahrál Kudrovi, jehož střelecký pokus orazítkoval tyč. V 59. minutě odjel Matej Tomek na střídačku a chemici pustili na led šestého hráče. Nejprve Kurovský obešel v obranné třetině Vervy soupeře a bekhendem trefil tyč. Dvě vteřiny před koncem hrací doby se dostal ke kotouči Martin Růžička a poslal jej do prázdné sítě Litvínova - 3:1.

První zápas série předkola tak Litvínov prohrál, druhý je na programu opět v Třinci zítra.

Sestřih

HC Oceláři Třinec

Zdeněk Moták

„V první třetině se obě mužstva oťukávala a čekala, co udělá soupeř. Prostřední část byla z naší strany výborná. Svým pohybem jsme si vynutili přesilové hry a měli jsme dostatek střeleckých i brankových příležitostí. Bohužel jsme dali jen gól z úniku a ze standardní situace jsme inkasovali. Ve třetí třetině jsme opět hráli výborně. Pracovali jsme, bojovali, dřeli. Vstřelili jsme druhou branku a ubránili jsme přesilové hry soupeře. Bylo to o nasazení, bojovnosti a srdíčku. Myslím si, že jsme si první bod zasloužili za poctivý, zodpovědný a bojovný výkon.“

Karel Mlejnek

„První třetina byla typická pro play-off. Měla oboustranně hodně taktických prvků a byla poměrně dost nervózní. Druhou třetinu ovládla naše nedisciplinovanost. Sice sem přesilové hře soupeře ustáli, ale dostal se tím do hry. Výborné bylo, že jsme využili standardní situaci při vhazování a vyrovnali na 1:1. Závěrečná dvacetiminutovka byla o tom, kdo dá branku, což se povedlo Třinci. V závěru jsme ještě nastřelili tyč, ale tak to někdy je. Prohráli jsme. Nezbývá nám nic jiného, než hodit to za hlavu a připravit se na zítřejší duel.“