Zápasy 11. 03. 2023, Petr Koukal

Litvínov nestačil na Třinec a v sezóně končí

Chemici nedokázali v domácím prostředí zvítězit a oddálit konec play off i celé sezóny. Před výbornou diváckou kulisou se střelecky prosadili Hlava a Havelka.

5452

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 18. Hlava (Helt), 44. Havelka (Jurčík, Hlava)

Branky a nahrávky HC Oceláři Třinec: 5. Voženílek (Hudáček), 25. Nestrašil (J. Jeřábek), 49. Vrána (Dravecký, Marinčin), 59. M. Růžička

0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3, 2:4

Jeřábek, Vrba – Hynek, Hnát

Zajíček (M. Tomek) – Zile, Strejček, Šalda, D. Zeman, Demel, Jaks, Freibergs – Kudrna, Sukeľ (C), Abdul – Š. Stránský, Estephan, Zdráhal – Helt, Gut, Hlava – Havelka, Jurčík, Zygmunt.

Mazanec (Kacetl) – Marinčin, Smith, Kaňák, J. Jeřábek, Mar. Adámek, Doudera – M. Růžička, Marcinko, Daňo – Voženílek, Hudáček, Nestrašil – Dravecký, Vrána (C), Chmielewski – Kurovský, M. Roman, Buček – Hrňa.

Do třetího utkání předkola play off poslali trenéři mezi tři tyče Šimona Zajíčka. Ten musel zasahovat už po 20 vteřinách hry, kdy ve své lapačce ukryl nahozený kotouč. Krátce po následném buly pálil Daňo, našel ovšem jen připraveného gólmana chemiků. Z časomíry ubylo přibližně 200 vteřin, když Šalda nahodil puk, který šikovně tečoval Sukeľ a Mazanec ho vyrazil před sebe k Abdulovi. Litvínovský forvard svou dorážkou trefil pouze výstroj gólmana. Na začátku páté minuty se už gólově prosadili Oceláři. Hudáčkovo nahození se odrazilo od branky a Daniel Voženílek ho z úrovně brankové čáry poslal do brankoviště. Zajíček si puk vlastním betonem srazil do branky - 0:1. V polovině první části hry našel Stránský Freibergse. Jeho střelu Mazanec zlikvidoval lapačkou. O chvíli později opět Stránský připravil puk pro Estephana, ale ani kanadský útočník Mazance nepřekonal. Ve 13. minutě měl další nebezpečnou střelu Abdul, Mazanec byl ale zase připraven. Nakonec se Litvínov vyrovnání přeci jen dočkal. Filip Helt krásnou přihrávkou našel na brankovišti volného spoluhráče. Tím byl Nicolas Hlava, který neměl problém puk usměrnit za bezmocného gólmana Ocelářů - 1:1. Nejzajímavější situací do konce první třetiny pak bylo už jen krvavé zranění v obličeji hlavního rozhodčího Antonína Jeřábka, který zamířil na ošetřovnu. Pár desítek vteřin tak zápas řídil jen jeden hlavní rozhodčí.

Na začátku prostřední části byl za hrubost vyloučen Jeřábek a Verva tak měla početní výhodu. Puk ke střele už si připravoval Hlava, ale zasáhnout dokázal bránící Voženílek. Poté z úhlu pálil neúspěšně Estephan. Do samostatného úniku se dostal Jurčík, Mazance ale ani nadvakrát překonat nedokázal. Na trestnou lavici museli i domácí, za podrážení si šel nechtěně odpočinout obránce Strejček. Třinec nabídnutou výhodou nepohrdl a podruhé v utkání se dostal do vedení. Jeřábek našel Andreje Nestrašila, který si v pravém kruhu nachystal puk ke střele a trefil se na zadní tyč - 1:2. Následně musel opět do akce lékař. S krvavým šrámem zamířil do šatny obránce Jaks. Zajíčkovu pozornost vyzkoušel i Kurovský, brankář chemiků byl připraven. Ani nahození Daňa Zajíčka ohrozit nemohlol. Třinecký střelec následně zůstal ležet po souboji se Strejčkem, o faul se ale nejednalo. Za Litvínov pálil Jurčík, jeho pokus byl zblokován. Kudrnu vychytal Mazanec, dorážka Sukeľa byla neúspěšná. Chemici měli další přesilovku, Oceláři totiž byli v jednu chvíli na ledě vě větším než dovoleném počtu. Šanci měl Sukeľ, ale neuspěl. V poslední minutě druhé třetiny se k odraženému puku dostal třinecký Růžička a už uháněl sám na Zajíčka, když rozhodčí odpískali signalizovanou hru vysokou holí. Do druhé přestávky si tak hosté odnesli jednobrankové vedení.

První šancí v závěrečné třetině byla Šaldova dělovka, kterou Mazanec zastavil. Běžěla 44. minuta, když Hlava nahodil puk na bránu. Před Mazancem následně došlo k závaru, ze kterého těžil Martin Havelka. Důrazný útočník nadvakrát procpal puk do sítě a dal propuknout svým emocím. Oslavu gólu zakončil až u vlastního gólmana - 2:2. Havelka byl v akci i o chvíli později, když obětavě zastavil střelu Doudery. Svou velkou chvíli si vybral i Zajíček. Marcinko dostal přihrávku před zívající svatyni domácích, Zajíček se však rychle přesunul a famózním zákrokem pravým betonem vzal Třinci jistý gól. Pokryl i bleskovou dorážku stejného střelce, kterou zastavil maskou a puk následně přikryl a hru přerušil. O chvíli později už byl ale bezmocný. Petr Vrána si najel z pravé strany a blafákem přes celé brankoviště dostal puk do brány - 2:3. Pět minut před koncem dostala Verva ještě jednu výhodu přesilové hry. Za sekání byl vyloučen Smith. Příležitost opět srovnat skóre měl Estephan, ale hosté mu nedovolili dostat puk k Mazancovi. Už při hře pět na pět zkoušel vystřelit Zile, jeho pokus ale bránu přeletěl. Dvě minuty před koncem zamířil Zajíček na střídačku, aby do hry pustil šestého bruslaře. V přerušení si vzala domácí lavička oddechový čas. Stránského pokus poté trefil brankovou konstrukci. Ve středním pásmu se pak dostal k puku Martin Růžička, který ho dokázal poslat přesně do prázdné branky a v čase 58:36 přiblížil Oceláře definitivě postupu do čtvrtfinále - 2:4. Litvínovští pokračovali ve hře bez brankáře, ale na výsledku už nic nezměnili. Třinec vyhrál i třetí utkání v sérii a pro domácí Vervu tak skončil nejen zápas, ale také play off a s ním i celá sezóna.

Závěrem poslední reportáže bychom chtěli poděkovat našim fanouškům za podporu v celé sezóně. Budeme se na vás všechny těšit na startu nového ročníku Tipsport extraligy.

Sestřih

Karel Mlejnek

"Na prvním místě bych chtěl pogratulovat soupeři k postupu. Má nesporné kvality a na sérii byl dobře připravený. Chtěl bych poděkovat za celosezonní podporu našim fanouškům. Z mého pohledu nám v dnešním i každém utkání této série něco chybělo. V prvním utkání jsme ještě neměli play off nastavení. Trápilo nás střílení branek ve hře pět na pět. V každém utkání nám chybělo něco, abychom ho dovedli do vítězného konce."

HC Oceláři Třinec

Zdeněk Moták

"Litvínov se jevil jako velice silný soupeř. Musím sklonit hlubokou poklonu svým hráčům. Hned za ní je další poklona pro Litvínov. Potrápil nás. Je skvělá zpráva, že jsme sérii vyhráli 3:0, ale nebylo to vůbec lehké."