Jak bys zhodnotil výkony A-týmu? Od začátku sezóny jsi měl pohled především z tribuny, ale už dva zápasy vidíš hráče přímo od ledu. 

Je trochu rozdíl vidět zápasy z tribuny, než ze střídačky, ale nemyslím si, že bych z hlediště viděl něco vyloženě jiného. Z tribuny jde spíše o takový komplexnější pohled a na střídačce je člověk zase ve větším centru dění. Dnešní hokej je hlavně o bruslení a je důležité, abychom jako tým získali sebevědomí právě zlepšeným pohybem. Když budeme v zápasech aktivní, budeme bruslit, tak si budeme vytvářet šance a z toho pramení i góly. To se nám několik zápasů nedařilo a myslím si, že s dobrým pohybem nám přijde i tato kvalita.

Co tě vedlo, že ses zapojil do tréninků, a že se objevuješ i na střídačce během zápasů?

Dohodli jsme se s trenéry, že vytvoříme větší skupinu, abychom mohli s hráči lépe pracovat a věnovat se jim i po tréninku. Je pak větší možnost se věnovat věcem, které jsou zapotřebí a pilovat je. Rozšířili jsme realizačním tým a budeme se vydávat dále tímto směrem.

Je to jen nárazové nebo se budeš účastnit tréninků a zápasů až do konce sezóny?

Bude to do konce sezóny. Vzhledem k tomu, že se chceme více zaměřit na bruslení a kondiční připravenost je potřeba s hráči pracovat i po regulérní tréninkové jednotce, a to jsem si vzal za své. Na střídačce pomáhám trenerům sledovat hru soupeře a okamžitě na ni reagovat případnou systémovou změnou v naší hře.

Kde vidíš ze svého pohledu největší nedostatky ve hře A-týmu?

Podle mého názoru je to pohyb. Pokud budeme mít dobrý pohyb, budeme agresivní a budeme dobře napadat, tak můžeme být úspěšní. Ani bránění není jen o tom se někde postavit a někoho bránit. Myslím si, že dobrá obrana se odvíjí i od dobrého forčekingu. Každý si musí plnit svou úlohu, kterou v týmu má. Pokud to hráči pochopí a budou to dělat, tak jsem přesvědčen, že máme dost silný kádr na to, abychom hráli dobrý hokej.

Mezi fanoušky se dost diskutovalo o fyzičce a kondici, vidíš v tom také problém?

Hokej je dnes o bruslení a pohybu i vzhledem k novým pravidlům. Tým musí mít dobrou připravenost mentální, fyzickou i technickou a souvisí to jedno s druhým. Když budeme mít všechny tyto aspekty, co nejvíce zmáknuté, tak budeme mít z čeho čerpat. I kdyby se chvíli nedařilo, tak si tým udrží kvalitu. Je důležité mít stabilní výkony, aby nebyly velké výkyvy v herním projevu, protože dobře připravený tým si začne věřit a bude vyhrávat. Rozhodli jsme se ale do další fáze sezóny na tom ještě více zapracovat. Vždy je pak poznat, že pokud má hráč síly, dobře bruslí, napadá a plní si svou roli, že velkou měrou týmu pomůže. Vždy se dá něco zlepšit a my chceme mít tým, který v tomhle bude patřit k jednomu z nejlepších.

Jak ses stačil od začátku sezóny rozkoukat v roli sportovního ředitele klubu?

Je to něco nového na co jsme se těšil. Mám v managementu výborné spolupracovníky a ti mi to usnadňují. Je to práce, která mě baví a spočívá v tom, že se snažíme dát dohromady konkurence schopný tým. Je teď hodně důležité pracovat na tom, aby tým fungoval co nejlépe na ledě a dařilo se mu herně. 

Jak vypadá skauting mladých hráčů Litvínova. Sleduješ je v jejich zápasech v Chance lize?

Byl jsem na několika zápasech v Litoměřicích, kde máme naše hráče. Zapojili jsme je i do některých zápasů našeho A-týmu a nevedli si vůbec špatně. Jezdil jsem i do Ústí, kde máme Březáka a měli jsme tam i Jíchu, který se přesunul do Litoměřic. Byl jsem se podívat na zápasy i v Jihlavě. Viděl jsem i EBEL ligu ve Znojmě a myslím si, že jsou určité ligy, které jsou pro mladé hráče výborné. EBEL je zásobena kanadskými hráči a je tam hodně vidět důraz, který se tam používá a ten nám u nás občas schází. Každá liga má něco, co může mladým dál pomoci v jejich dalším rozvoji. Sleduji i zápasy juniorů a myslím si, že nám tam rostou výborní hráči. Dobrou sezónu má brankář Pejsar, útočník Přemysl Svoboda a jsou tam i další hráči, kteří se dnes jeví velmi dobře. Máme hráče v reprezentačních výběrech. Obránce Ondřej Baláž je pravidelným reprezentantem U17 a objevuje se i na tréninkách A-týmu. Budeme s nimi pracovat, aby hráči pokračovali v růstu a povedlo se nám do budoucna je zapracovat a udělat nějakou generační výměnu.

Je důležité mladým hráčům najít i správnou roli v týmu? Aby se měli mladí hráči od koho ve své formaci učit?

Je to cesta, kterou jsme se letos vydali s mladým Honzou Myšákem. Pro mladé hráče je to obrovská škola, když nastoupí vedle hráčů, kteří mají obrovské zkušenosti a velikou kvalitu. Ve vývoji hráče to má pak obrovský vliv. Je samozřejmě důležité, co se mu řekne, ale hlavně i co okouká v samotné hře a jak mu ti hráči pomohou. Je to nedílnou součástí toho, aby se hráč zlepšoval. Mělo by se to zachovat, každá generace by měla vychovat časem své nástupce, aby to po nich převzali a to by bylo dobré zase nastartovat zpátky.

Je cestou klubu vychovat si tahouny týmu ze svých odchovanců? Litvínovu už se několik let nepovedlo vychovat hráče do prvních dvou lajn. Letos se až po letech výborně jeví zatím Lukáš Válek.

Když jsem nastoupil do této pozice, tak jsem řekl, že bych byl rád, aby se nastartovalo to, co tu fungovalo leta, když jsem tu vyrůstal. Je důležité, aby si klub vychovával rozdílové hráče z vlastní mládeže a mohl na ni být hrdý. Je to jedna z nejdůležitějších věcí pro chod klubu, aby hráči z mládeže vyrůstali pro áčko. Tím ovšem nemyslím, že by zde výchova a růst mladých hráčů nebyl. Jen myslím, že je pro náš klub důležité jakou nejlepší možnou cestu nastavit pro mladého hráče do dospělého hokeje. Dnes hodně chybí mezičlánek, co bývávaly vojny. První liga se uzavřela právě proto, aby dostávali mladší hráči více prostoru a šancí v seniorském hokeji, ale to se moc nepovedlo. Pro klub je důležité, aby měl stabilního partnera, kde budou moci hráči vyrůst. Jen málo hráčů z juniorské soutěže se hned prosadí v extralize, protože ten rozdíl je tam obrovský. Je potřeba mít takový mezičlánek v podobě první ligy, aby si hráči vyzkoušeli dospělý hokej a měli možnost hokejově dospět pro extraligu. To se přesně povedlo s Lukášem Válkem. Delší dobu se pohyboval v extralize na hranici třetí a čtvrté lajny, tak jsme ho poslali do Litoměřic, které dnes mají z mého pohledu nejlépe zavedený systém pro přechod mladých hráčů do seniorského hokeje. Lukáš dostal v týmu Litoměřic vůdčí roli, hrál v prvních dvou formacích, chodil na přesilovky, zvedl si sebevědomí a začal si více věřit. Dneska Lukáš patří k hráčům v extralize, kteří jsou schopní rozhodovat zápasy.

V lednu končí hostování obránci Pichému i Suchánkovi, Graborenkovi zase zkouška. Jak to vypadá se složením obrany vzhledem k blížícímu se konci přestupního období?

Graborenko je u nás na zkoušku a jeví se nám zatím velmi dobře. Doufáme, že bude pokračovat a zlepšovat se ve výkonech, které dnes podává. Co se týče Picheho a Suchánka, tak na ně vlastní práva kluby, kde působili. Je to o jednání s nimi a hlavně domluvě, jestli hostování těmto hráčům prodlouží. Není to v našich rukou, ale doufáme, že jednání pro nás dopadnou dobře a najdeme společnou variantu, která bude pro obě strany nejlepší. 

Karel Kubát, který hraje ve Vladivostoku se pravděpodobně nedostane do play off. Není teď otázkou začít jednat o jeho příchodu?

Ta úvaha tu je, ale vždy to vychází z toho, jak se kluby dokáží dohodnout mezi sebou. Nejde se jen domluvit s hráčem, ale je potřeba se hlavně domluvit i s tou třetí stranou. Není to jen o tom, co my chceme, ale především o vzájemné dohodě. Samozřejmě chce klub postavit to nejlepší možné mužstvo a i ho různými příchody nějak zvýraznit, ale dohoda musí být oboustranná.

V úterý jste udělali výměnu s Pardubicemi, kdy jste vyměnili obránce Porselanda za Trončinského. Co vás k tomu vedlo i vzhledem k problémům, které Marek Trončinský v Pardubicích měl?

Marek je výborný hokejista, což na ledě prokazuje. Od odchodu Karla Kubáta jsme sháněli někoho podobného na přesilovku. On by v tom měl být excelentní, takže si slibujeme především tento přínos do ofenzívy. On v sobě kvalitu má a jestli má za sebou nějaké problémy, tak si myslím, že jsme se dohodli na jasných pravidlech. Budeme všichni pracovat na tom, aby už k ničemu takovému nedocházelo. Budeme věřit tomu, že si každý hráč určité věci uvědomí a vydá se tím správným směrem. Získali jsme kvalitního ofenzivního obránce, ale o jednoho kvalitního jsme i přišli. Takhle to na trhu s hráči chodí, že když chceme kvalitu, tak musíme nabídnout i nějakou protihodnotu. Mathias tu zápasy odehrál velice slušně, neradi jsme se s ním loučili, ale rozhodli jsme se po diskuzi k tomuto kroku. Věříme, že tento krok bude pro náš klub prospěšný.